Mobil cihazların yaygınlaşması ve yeni platformların ortaya çıkmasıyla birlikte tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişti. Tüketiciler yeni şeyler keşfetmelerine, ihtiyaçlarını karşılamalarına ve engellerle karşılaşmadan alışveriş yapmalarına yardımcı olan, ayrıca kişiselleştirilmiş ve alakalı bir hizmet sunan markalardan alışveriş yapmak istiyor. 2019 alışveriş sezonunda başarılı olmak için gerekli dijital altyapıyı erkenden sağlamak, eskisinden de önemli hale geldi.

Yılın en büyük alışveriş sezonuna ise çoktan adım attık. Markaların tüketicilerle olan sürekli iletişiminin yoğunlaştığı ve zaman zaman hız kazandığı bu dönemde halen gidilecek yol var. Geçtiğimiz yıl bu dönemi başarılı bir şekilde değerlendiren ve uygulama indirilmesinden kullanıcı sayısına, online ve offline satışlardan ciro artışına pek çok metrikte yükselişe geçen başarılı markaların yol gösterici hikayelerine göz atalım.

Sorunsuz bir mobil alışveriş deneyimi sunun

Hepsiburada, kullanıcılarına sunduğu uygulamasıyla iyi bir daimi müşteri potansiyeline ve dönüşüm oranına sahipti ve ondan en iyi şekilde yararlanmak istedi. E-ticaret satıcıları için önemli bir periyot olan Efsane Cuma (Black Friday) ile kısa zamanda olabildiğince fazla müşteriye ulaşmak ve uygulamayı yükleyip satın almaya yöneltmek için Universal App Kampanyası stratejisi geliştirmeye karar verdi. Beş günlük dönemsel kampanya, Hepsiburada’nın uygulama kullanıcı tabanını 45 misli artırmasını sağladı.

Devamını okuİlgiliYılın son çeyreğinde Türkiye’nin alışveriş takviminde neler var?

Ürünlerinizin daha fazla keşfedilmesini sağlayın ve yeni müşterilere ulaşın

Geçtiğimiz Kasım ayındaki iki büyük alışveriş festivalini, 9-10-11 Kasım ve Black Friday’i büyük bir kampanya dönemi olarak konumlandıran Trendyol, gelirini, bilinirliğini, uygulama indirilmesini artırmak ve yeni kullanıcı kazanmak üzere Universal App Campaign (UAC), Görüntülü Reklam, Programatik, Alışveriş Reklamları ve Dinamik Yeniden Pazarlamadan faydalandı. Trendyol’un Kasım ayında aylık ortalama kullanıcı ve yeni kullanıcı sayısı önceki yılki alışveriş sezonu dönemine göre 5 katına çıktı.

Devamını oku

Müşterilere ilham vermek, onları eğitmek ve dönüşüm sağlamak için videolardan yararlanın
Black Friday döneminde online ve offline satışları artırmak isteyen MediaMarkt, kampanyalı ürün listesine göre detaylı kullanıcı segmentasyonu yaptı ve Search Ads 360, Video Ads 360, Display Ads 360 mecralarını kullandı. Bir önceki Black Friday verileriyle karşılaştırıldığında dönüşüm oranında 2.6 kat ve toplam ciroda 3 kat artış gözlemlendi. MediaMarkt, Black Friday döneminde tüm zamanların en yüksek günlük cirosuna ulaştı.

Devamını oku

Aşağıdaki kılavuzda ise sizlerle alışveriş sezonunda başarıyla perakende satış yapmanızı sağlayacak en iyi uygulamaları ve ipuçlarını paylaşıyoruz. Bu alışveriş sezonunda işinizi daha hızlı büyütmek için veriler, analizler ve otomasyondan nasıl yararlanabileceğinizi bu başucu kitabından öğrenebilirsiniz.Alışveriş Sezonu için Perakende Başucu Kitabı 2019İndir