Yılın bu dönemi derinlemesine düşünmek ve yenilenmek için ideal. Think with Google’ın global editörlerinden biri olarak bu yıl 21 farklı pazardan editörler ve katkıda bulunan kullanıcılarla çalışma ayrıcalığına sahiptim. Think with Google’ın her sitesinde belirli bir bölge veya ülkeyle ilgili yerel analizler sunuluyor ancak bu analizlerden bazıları dünyanın her yerindeki pazarlamacılara hitap ettiği için paylaşılmaları çok önemli.

Aşağıda, geçtiğimiz yıl dünyanın her yerinden Think with Google’a katkıda bulunan kullanıcılardan öğrendiğimiz 10 pazarlama tavsiyesini bulabilirsiniz. Bu tavsiyelerin, 2020’de size ilham kaynağı olmasını umuyoruz. Böylece uzun süredir benimsediğiniz yaklaşımları yeniden değerlendirebilir, yeni bir kampanya başlatabilir, kendinizi ve ekibinizi yeni riskler almak için cesaretlendirebilirsiniz.

1. Korsanlardan çıkarabileceğimiz çok ders var

Think with Google Birleşik Krallık sitesinde bir kreatif ajans yöneticisi kuralları çiğnemekle ilgili bir şablon paylaşıp karar alma yetkisine sahip çalışanları sınırları zorlama konusunda yeni fikirler için korsanlardan ilham almaya teşvik etti:

“Tecrübesizlik ile bilgeliğin kesişimin iyi bir nokta olduğunu fark ettik. Tecrübesizlik sizi bir sürü kedi videosu çekmeye yönlendirirken bilgelik de yalnızca veriye dayalı kararlar almaya teşvik edebilir. Faydalı yaratıcılık ise her ikisinin birleşimiyle açığa çıkar.”

Yıl içinde dünyanın dört bir yanından edindiğimiz pazarlama tavsiyeleri

2. Her yere ve duruma uygun global varlıklar ile yerel farklılıklar arasında denge sağlayın

Think with Google MENA sitesinde Mercedes-Benz Middle East, Google’ın Unskippable Labs’i ile ortak çalışarak farklı pazarlarda lüks kategorideki ürünlerin fiyatının belirtilmesinin etkilerini test etti:

“Suudi Arabistan’daki ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki insanların bu denemeye tepkileri arasındaki nüanslar ve farklılıklar şaşırtıcıydı. Bu, bize tek bir global varlığın dünyanın her yerinde aynı etkiyi göstereceği algısına direnmemiz gerektiğini bir kez daha gösterdi. Bu algı, kesinlikle gerçeği yansıtmıyor.”

Alex Brunori

3. Klişeleri yıkmak için verileri kullanın

Think with Google Brezilya sitesinde analistler Brezilyalı kadınların YouTube’da hangi videoları izlediğini araştırdı ve ortaya çıkan tablonun pazarlamacıların medya planları oluştururken doğru kabul ettiğinden çok daha çeşitli olduğunu gördü:

“Klişeleri yıkmanın yolu verilerden geçer. Kadınlar en çok hangi konulara önem veriyor? Aklınıza makyaj, dekorasyon ipuçları ya da yemek yapma gibi klişeler geliyorsa yanılıyorsunuz. En popüler konular arasında cinsiyet eşitliği, kadın hakları ve sağlığın yanı sıra internette gizlilik, din, yeni aile biçimleri, girişimcilik ve yaratıcı ekonomi yer alıyor.”

Yıl içinde dünyanın dört bir yanından edindiğimiz pazarlama tavsiyeleri

4. Kapsayıcı hikaye anlatımı, hem doğru hem daha ilgi çekici bir yöntem

Think with Google ABD sitesinde reklamcılık içeriklerinin ele alındığı, dünya çapındaki en büyük çalışmayla ilgili bir makale yayınlandı. Bu çalışmada cinsiyet çeşitliliği durumunun değerlendirilmesi için 2,7 milyon YouTube reklamı analiz edildi:

“Farklılıkların yansıtıldığı bir hikaye anlatımına kitleler de karşılık veriyor. Reklamverenlerin yüklediği YouTube videolarından erkek ve kadın karakterleri eşit derecede kullananların, diğer videolara kıyasla %30 daha fazla izlendiğini tespit ettik. Yani, reklamverenler reklam öğelerinde farklılıkları yansıtmaya özen gösterdiğinde insanlar reklamları izliyor.”

Yıl içinde dünyanın dört bir yanından edindiğimiz pazarlama tavsiyeleri

5. Bilgilendirme toplantılarında etkililik ölçümüne daha fazla dikkat edilmeli

Think with Google Kuzey Avrupa sitesinde yayınlanan bir makalede endüstri liderlerinin YouTube için stratejik ve etkili bir reklam öğesi oluşturmayla ilgili fikirleri paylaşıldı:

“Geç kalmayın. Etkililikle ilgili görüşmeler, genellikle kampanya ve reklamların değerlendirildiği çok ileriki aşamalarda gerçekleştirilir. Markaların, bilgilendirme toplantılarında işletme hedeflerini daha belirgin bir şekilde anlayıp iletmeleri, ardından metrikleri eklemeleri, son olarak da platformdan ve kitleden ilham alan kaliteli yaratıcılıktan yararlanmaları gerekir. Bu üç adım vazgeçilmezdir.”

Yıl içinde dünyanın dört bir yanından edindiğimiz pazarlama tavsiyeleri

6. Dijital olgunluk için atılacak adımlar her zaman net olmasa da pes etmemek önemli

Think with Google Fransa sitesinde tüm pazarlamacıların zihnini meşgul eden dijital olgunluğa ulaşma konusuyla ilgili bir makale yayınlandı:

“Pek çok şirket sisli havada ilerlemeye çalışıyor. Bpifrance anketine katılan 1.800 yöneticiden %34’ü, şirketin dijital dönüşümündeki en büyük engelin karmaşıklık olduğunu ifade etti. Katılımcıların %32’si bu engeli kurum içi beceri yetersizliği, %28’i kaynak yetersizliği olarak tanımladı. Peki bu koşullarda dijital dönüşüm hakkında konuşmaya devam etmeli miyiz? Belki de dönüşümde asıl önemli olan nihai adımın hedeflenmesi değil, sürekli olarak bir sonraki adımı belirlemektir.”

Yıl içinde dünyanın dört bir yanından edindiğimiz pazarlama tavsiyeleri

7. Yeni yaklaşımlar ve teknolojilerden yararlanacağınız hesaplanmış riskler almak için zaman ve bütçe ayırın

Think with Google APAC sitesinde L’Oréal Hong Kong’un Pazarlama Direktörü, ekibinin yeni teknolojiden yararlanarak reklam öğesi mesajlarını özelleştirmeyle ilgili deneme yanılmaya dayanan pazarlama yaklaşımını paylaştı:

“Özellikle bütçenin kısıtlı olduğu durumlarda, insanın gözünü karartıp yeni teknolojiyle ilgili önemli kararlar alması zor olabilir. Ancak bütçenizin küçük bir kısmını bile daha riskli yaklaşımlara ayırmak büyük fark yaratabilir. … Test edilip onaylanan yöntemleri kullanmanın hiçbir sakıncası yok. Ancak bu yöntemleri bulmaya zaman (ve bütçe) ayırmadığınız sürece daha etkili veya verimli yaklaşımları hiçbir zaman keşfedemezsiniz.”

Yıl içinde dünyanın dört bir yanından edindiğimiz pazarlama tavsiyeleri

8. Bağlam ve alaka düzeyi reklamların sinir bozucu kesintilere dönüşmesini önler

Think with Google Kanada sitesinde sektör liderleri, kişiselleştirmenin içeriğin geleceğini nasıl değiştirdiğiyle ilgili fikirlerini paylaştı:

“Artık tüketiciler hakkında daha önce hiç olmadığı kadar çok bilgiye sahip olsak da reklamlar doğası gereği yapılan aktiviteye ara verilmesini gerektiriyor. Bunu kabullenmek ve reklamın bu arayı vermeye değmesini sağlamak büyük önem taşıyor. İçeriklerinizi özenle üretin, reklamı kimin izlediğini unutmayın ve bu aranın anlamlı olması için alaka düzeyi ile bağlamın önemine özellikle dikkat edin.”

Tracey Cooke_TR

9. Mobil sayfa tasarımı, en az mobil sayfanın hızlı olması kadar önemli

Think with Google Almanya sitesinde, mobil uzmanları ticari getiriler sağlayan bir mobil kullanıcı deneyimi sunmak için dört ipucu verdi:

“Mobil cihaz kullanıcılarının iki temel ihtiyacı vardır: sadelik ve mobil sayfaları masaüstünde alışık oldukları kadar sezgisel şekilde kullanabilme. … Ancak masaüstü web sayfalarının bire bir şekilde mobil cihazlar için yeniden oluşturulması yeterli ve mümkün değil. Masaüstü sayfaları formlar, anketler, alan sayısı ve düğmeler açısından farklı bir işleyişe sahip.”

Julius

10. Müşterileri elde tutmak büyüme sağlar

Think with Google Latin Amerika sitesinde, mobil web alanında uzmanlaşan markalar stratejilerini paylaşıyor:

“Mobil web deneyimini ciddiye alarak etkili ve kişiselleştirilmiş bir yöntemle ele alan şirketler müşterilerini elde tutacaktır. Pazarlamacılar olarak sürekli büyüme üzerine düşünüyoruz. En önemli büyüme faktörü ise müşterilerin elde tutulmasıdır.”