Instagram
Linkedln
img

1965 yılından bugüne, 59 yıllık lojistik tecrübe…


Atako Taşımacılık Denizcilik A.Ş, ticari faaliyetlerine 1965 yılında kimyasal gübre brokeri olarak başladı. BASF’nin Türkiye’deki şubesi olan AT-ASLAN’ın temsilciliği şeklinde faaliyet göstermekteyken BASF tarafından kiralanan gemilerin acentelik görevini üstlenerek denizcilik sektörüne girdi.
Bu alanda deneyim kazanan Atako, turunçgiller taşımacılığına başladı ve 1972 yılında Danimarka şirketi MERCANDIA’nın acenteliğini, 1975 yılında daha sonra adı DSR SENATOR LINES olacak olan eski Doğu Almanya Şirketi geleneksel kargo hattı DEUTSCHE SEEREEDEREI ROSTOCK’un acentesi oldu. Atako 1987 yılında İstanbul’da şubelerini açtı ve 1991 yılında CHO YANG LINES’ın acenteliğine başladı, ardından 1994 yılında İzmir’de bir şube açtı. 1995 yılında da SAFMARINE’in acenteliğini aldı.
Atako bu sektördeki deneyimine istinaden, 1990’dan beri METZ CONTAINER LINE (MCL) ve 1999’dan beri H. STINNES LINES hatlarını temsil etmektedir. Ayrıca, 2006 senesinde Akdeniz bölgesinin en büyük “Feeder Operator” larından UFS ve MCL FEEDERS firmalarının gemilerinin Türkiye acentalığını FSA (Feeder Shipping Agencies) şirketi altında yapmaktadır.
Atako’nun hedefi, taşımacılık ve lojistik sektöründeki eğilimler açısından daima ileride olmaktır. Atako Kargo ve konteyner taşımacılığındaki tecrübe ve deneyiminden güç alarak Türk pazarının profilindeki değişimleri izlemiş, aktivitelerini çeşitlendirerek aşağıdaki alanlarda yayılmaya başlamıştır: Depolama hizmetleri, konteyner terminal tesisleri, benzin istasyonları, operasyonel araç kiralama, klima distribütörlüğü, tersane isletmeciliği.
30 Mayıs 2000 yılında ATAKO DESTEK adı altında operasyonel araç kiralama işine girişen şirket, operasyonel araç kiralama pazarında öncu bir isim olmuştur. Atako Destek’in amacı, müşterilerinin taleplerine istinaden, istenilen araçları satın almak ve özel bir ödeme planına göre müşterilere kiraya sunmaktır. Atako Destek’in müşteri portföyünü Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu şirketler oluşturmaktadır.
2002 senesinde benzin istasyonları işletmelerini artırmaya karar veren Atako. yeni oluşum ATAKO-KÜRK ismi altında faaliyet göstermekte ve yatırımlarını Mersin’in stratejik bölgelerinde gerçekleştirmektedir.
Atako ayrıca, ATAKO ROTA ismi altında, SHELL GAS’ın uzun vadeli yüklenici firması olup kendi LPG tankerleri ile benzin istasyonlarına ve müşterilerin tesislerine günlük olarak LPG dağıtımı sağlamaktadır.
Atako, Ekim 2007` den itibaren HMM Co., LTD deniz hattının Türkiye genel acentalığını almış bulunmaktadır. HMM İstanbul / İzmit / İzmir / Mersin ile Uzak Doğu limanları arasında haftalık direkt konteyner servisi sunuluyor.
Ek olarak, ülkemizde 1965 yılından beri denizcilik ve taşımacılık sektöründe müşterilerine sayısız çözümler üreten ATAKO, Nisan 2013 tarihinde dünyanın önde gelen “Roll on/ Roll off” lojistik çözüm sağlayıcılarından NMT Shipping’in 01.042023 tarihine kadar Türkiye genel acentalığını almıştır. Türkiye’nin Derince, İzmir, Gemlik, Mersin gibi önemli limanlarından dünyanın hemen hemen tüm limanlarına Ro/Ro hizmeti vermektedir.
Atako, taşımacılık alanında önde gelen ve yenilikçi firmalardan birisidir. 56 yılı aşan tarihinde, sürekli olarak Türk pazarının gelişmesine cevap vermekte ve müşterilerinin ihtiyaçlarına çözümler sunmaya devam etmektedir. 

Misyonumuz:
Temsil ettiği seçkin dünya çapında şirketler, oluşturduğu yaygın hizmet ağı, bilgi ve becerilerini sürekli arttırdığı çalışanlarıyla ortaya koyduğu özenli ve rekabetçi çözümler sayesinde saygın imajını geliştirerek, müşterileri için elit çözüm ortaklarıyla farklılık yaratan hizmet kalitesini arttırarak sürdürmek ve girişimleri ile yatırım yaptığı sektörlerde sürekli büyüyen önder şirket olmak. 

Vizyonumuz:
Ülkemizin endüstriyel olarak gelişmiş ve gelişmekte olan her noktasında, gelişmiş teknolojik imkânlar ile ihtiyaçları karşılayan, gurur duyulan stratejik yatırımlar yaparak, sürdürülebilir yüksek gelir üreten ve bununla beraber yaşam standardı yüksek istihdam yaratan en başarılı şirket olmak. 

Temel Değerlerimiz:
Güvenilirlik, Konusunda uzmanlık, Dürüstlük, Nezaket, Gelişime açık olmak.